Regulace a zásahy státu jsou dnes nejzásadnější téma, když se jedná o blockchainu a digitálních měnách. V minulosti bylo pro největší síť Bitcoin nepříjemné to, že se zakázala těžba v tehdy dominující Číně. Těžaři se tak přesunuli jinam, primárně do Texasu kvůli poměrně nízké ceně energie a kvůli nízkým daním. Nicméně to ještě nevěděli o tom, že parlament Texasu bude brzy projednávat taktéž zákaz těžby.
Mohlo by vás zajímat: Analýza bitcoinu (BTC) – 29. 5. až 12. 6. Kdy přijde další růst?
Proč jsou zákazy těžby nebezpečné?
Bitcoin je decentralizovaná globální síť, která funguje jen díky tomu, že těžaři po celém světě staví operace určené pro vypočítávaní Bitcoin bloků. Každý zákaz těžby nese dvě zásadní nepříjemnosti:
- Snižuje se variace míst, na kterých těžaři působí. Pokud všichni těžaři budou na jednom místě, tak náhlá změna politiky může vyústit v nebezpečí pro Bitcoin.
- Obvykle to znamená, že se sníží průměrná výdělečnost těžby napříč zeměkoulí. Těžaři se přirozeně snaží o co největší výdělek, díky tomu patří Bitcoin na pozici největšího blockchainu. Například při zákazu v Číně došlo k tomu, že se musely operace přesunout na druhou stranu světa. to jsou velké náklady a velké riziko, proto to je asociované se snížením výpočetního výkonu blockchainu. A to znamená menší decentralizaci a menší bezpečnost.
Podle zákona, který nyní leží na půdě texaského parlamentu, by se od září 2023 měly změnit podmínky pro obchodování s elektřinou. Na lokální bázi by museli těžaři tvořit pouhých 10 % odběru, tedy museli by v závislosti na počtu zařízení výrazně omezit svůj výkon. Bitcoin dnes tvoří nemalou část spotřeby energie v rámci Texasu. Mnozí z komunity kryptoměn označují tento zákon za „kladivo na bitcoin“. Sekundárním efektem by bylo ponížení podpory, kterou stát mladému blockchain průmyslu dává v podobě slevy na dani.
Mohlo by vás zajímat: Vygenerovaná fotografie exploze v USA seslala trhy k zemi!
Jeden ze sponzorů – Senátor Lois Kolkhorst – na kritice těžařů nešetřil: „Snažíme se vyrobit všechnu tuhle novou elektřinu. Hodně z ní zabere jen těžba virtuálních měn.“
Co bude dál?
Zákon prozatím sedí v parlamentu. Zdali projde, nebo ne, je v tuto chvíli nejasné. Do roku 2026 má těžba kryptoměn v Texasu nabýt ještě větších rozměrů, konkrétně o 27 gigawattů. To je nicméně věc, která se může změnit, pokud tamní politici rozhodnou o implementaci návrhu. Jediné, co nám zbývá, je doufat, že nic podobného politiky z jiných států a zemí nenapadne.
Přihlašte se k odběru novinek
Ve světě financí se pořád něco děje. Nezůstaňte pozadu.
Nechte si zasílat to nejdůležitější v krátkém newsletteru.
Jak vaše data zpracováváme se dozvíte v našich zásadách ochrany soukromí. Z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.