Legislativní proces EU trvá obvykle ohromné množství času. To kvůli tomu, že na konci dne se všech 27 států unie musí domluvit na tom, jak budou jednotlivé zákony integrovat do národního práva. Dne 16. května 2023 se ministři a premiéři jednotlivých zemí shodli na tom, že dojde oficiálně k implementaci regulace Markets in Crypto-Assets (MiCA).
Rozhodnutí členů Evropské unie vyvíjí tlak, aby se do ekosystému kryptoměnových regulací co nejrychleji zapojily Spojené státy americké a Velká Británie. Obě finanční velmoci na své legislativě pracují, ale zatím nevyšel z jednání žádný pevně daný návrh. Evropská unie je tak prvním opravdu masivním hráčem, který se zapojil. Ještě před EU si na blockchain posvítila Čína, kde už dnes jsou digitální aktiva nelegální a taktéž se tam nesmí už několik let těžit.
Mohlo by vás zajímat: Hráči počítačových her budou bohatě profitovat z NFT
Jak se regulace kryptoměn MiCA dotkne trhu a vás?
Nová pravidla mají platit od roku 2024. Firmy, které chtějí nabízet obchodování, tokenizaci, směnu a další obchodní aktivity budou muset v EU získat licenci. Díky tomu by měl být obecně trh pro evropského nováčka mnohem přívětivější. Nevýhodou celé regulace je potenciál ztráty anonymity a soukromí kryptoměn. I tak jde jednoznačně o krok tím správným směrem, jde-li nám o integraci kryptoměn do běžné ekonomiky.
Rozsah regulace pokrývá takřka všechny digitální aktiva. Myslelo se na CBDC, NFT i standardní kryptoměny. Nejkontroverznějším návrhem, který ale nakonec neprošel Evropským parlamentem, byl zákaz těžby na území EU.
Pokud bychom chtěli vypíchnout nejzásadnější přínos Market in Crypto-Assets, tak to je fakt, že se zásadně snaží o ponížení manipulace trhu velkými hráči. Dnes aktivity, které jsou dnes na všech ostatních trzích nelegální, jsou v kryptoměnách naprosto běžné. Jde konkrétně třeba o „Pump and dump“ schémata, do kterých se snadno chytí i zkušení obchodníci.
Mohlo by vás zajímat: Analýza bitcoinu (BTC) – 15. 5. až 21. 5.
To samé platí o takzvané praktice „Rug-pull“, během níž podvodník vytvoří falešný token bez budoucnosti, následně jej marketuje (třeba přes influencery) a poté uteče s penězi investorů. Několik takových podvodů dělají bez problému i celebrity, jako je Logan Paul. Doufejme, že legislativa EU, Velké Británie a USA tomu učiní přítrž.
Přihlašte se k odběru novinek
Ve světě financí se pořád něco děje. Nezůstaňte pozadu.
Nechte si zasílat to nejdůležitější v krátkém newsletteru.
Jak vaše data zpracováváme se dozvíte v našich zásadách ochrany soukromí. Z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.