Diverzifikace je jedna z primárních disciplín při investování do (nejen) kryptoměn. Každý na ní má svůj vlastní názor, který se odvíjí od toho, jakou důvěru a toleranci pro riziko daný jedinec má. V tomto textu se podíváme na to, jak můžete diverzifikovat v oblasti kryptoměn.
Cenové pohyby kryptoměn a ideální situace
Dobře diverzifikované portfolio znamená, že při nenadálé negativní události se nedostanete do krize, ale naopak se vám otevřou nové dveře. Ukážu jednoduchý příklad:
Investor má 60 % portfolia ve společnostech, které operují v oblasti luxusních doplňků, aut a dalších hraček pro velmi bohaté. Protože se bojí, jaký dopad by měla na jeho portfolio válka, taktéž má 40 % v akciích společnosti, která se zabývá municí. Pokud (nedej bože) válka nastane a lidi nebudou nakupovat luxusní drahé věci, tak každopádně stát bude muset využít služby jeho zbrojní společností. Celková ztráta tak bude nižší, než kdyby měl vše v jednom košíčku.
Mohlo by vás zajímat: Analýza bitcoinu (BTC) – 15. 5. až 21. 5.
Vykrýt různé situace různými aktivy jde jen ve chvíli, kdy spolu v dané situaci investice nekorelují. To znamená, že se hýbají proti sobě. Taktéž je důležité si určit, proti čemu konkrétnímu se snažíte ochránit.
Může to být například:
- Globální ekonomická krize.
- Regulace namířené na konkrétní platformy nebo technologie, třeba Ethereum a jeho decentralizované aplikace.
- Obecný propad napříč trhem kryptoměn.
- Převzetí vlády nad světem umělou inteligencí.
- A další…
Jak diverzifikovat na trhu kryptoměn
Problém s digitálními měnami je, že obvykle se pohybují společně na základě cenové akce bitcoinu (BTC). Je proto důležité se zamyslet, které frakce trhu jdou proti proudu. Ve chvíli psaní textu je několik možností, ale třeba za rok může být situace trochu jiná. Snažím se ukázat návod, jak diverzifikovat kryptoměny, ne vám dát konkrétní mince k nákupu. Průmysl se neustále vyvíjí.
S jakými druhy projektů lze pracovat?
- Bitcoin je nejstabilnější a nejméně rizikovou měnou ve světě kryptoměn, nepočítáme-li stabilní měny.
- Ustálené a největší projekty kromě BTC, kupříkladu Ethereum, Ripple, ATOM, BNB. Každým rokem s BTC korelují méně a méně. U některých z nich lze získat pasivní příjem.
- Stablecoiny. Nebojte se je využít, pokud situace na trhu je jako na houpačce. Ne vždy se vyplatí mít v portfoliu jen čistokrevné kryptoměny.
- Memecoiny jsou extra rizikové, ale ve správné konstelaci dokáží čas od času vybouchnout. Jenom je zásadní nehledat jehlu v kupce sena, raději si vyberte nějaký známý. Například DOGE nebo SHIB.
- Malé projekty. Některé menší kryptoměny si zaslouží půl procenta portfolia. Jestli o žádném konkrétním projektu nevíte, podívejte se na náš Instagram, kam čas od času některé dáme.
Důležité je najít ten správný mix, který je odpovědí proti nebezpečnému scénáři, co vám dělá starosti. Mnoho nováčků se o diverzifikaci nestará a jakmile přijde jejich první propad trhu, rychle se dostanou do potíží. „Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku,“ jak zní staré klišé.
Mohlo by vás zajímat: Státy EU se oficiálně zavázaly k implementaci regulace kryptoměn
Jak diverzifikovat kryptoměny: Shrnutí
Nakonec bych rád shrnul to, jak by celý proces měl vypadat. První si určíte problém, vůči kterému se chcete chránit. V druhém kroku zanalyzujete jednotlivé typy kryptoměn, které se vám na dnešním trhu nabízejí. A následně namixujete portfolio, v němž mají aktiva vzájemně co nejmenší korelaci. Není to tak těžké, jak se může zdát. A vaše obchodování nebo investování to posune na úplně novou úroveň.
Pokud byste rádi viděli více takových textů – nebo abychom se zaměřili na konkrétní alternativní kryptoměny – dejte nám to vědět na jedné z našich sociálních sítí. Najdete je v patičce webu!
Přihlašte se k odběru novinek
Ve světě financí se pořád něco děje. Nezůstaňte pozadu.
Nechte si zasílat to nejdůležitější v krátkém newsletteru.
Jak vaše data zpracováváme se dozvíte v našich zásadách ochrany soukromí. Z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.