Minulý týden jsme představili jen velmi krátkou analýzu, neboť cena BTC byla takřka nehybná. Tento týden nicméně nastal zásadní propad z 28500 USD až na 25800 USD, kam se cena propadla v pátek 12. května. Následně se bitcoin opět zmátořil a jeho cenovka ukazuje 26800 dolarů. Jaká budoucnost největší kryptoměnu čeká nyní, když se prorazila klíčová hladina u 28000 USD? Na to se v našem textu podíváme.
Graf minulého týdne na hodinových svících. Zdroj: TradingView
Analýza bitcoinu – dlouhodobý trend
Už přes měsíc jsme hranici 28500 USD prezentovali jako zásadní. Její proražení tak znamená změnu v dlouhodobé trajektorii, na které se trh nachází. Propad ceny BTC má vliv na celý trh, jak jste si určitě mohli všimnout ze svých portfolií. V tuto chvíli probíhá debata o tom, jestli se nacházíme v medvědím trendu, nebo zdali jde o přirozenou a zdravou korekci po běhu prvního kvartálu letošního roku.
Mohlo by vás zajímat: Hráči počítačových her budou bohatě profitovat z NFT
Tržní kapitalizace celého trhu stále zaostává za růstem BTC, což indikuje, že investoři odmítají riskantnější investice do alternativních kryptoměn. Naopak dominance BTC roste spolu s cenou. V případě jasného dlouhodobého býčího trendu by měla dominance klesat a nastávat „altcoinová sezóna“. To se neděje. BTC tvoří 47,5 % celkové tržní kapitalizace. Investoři hledají jistotu.
Ukažme si tento argument na grafech:
Graf denních svící na páru BTC a USD. Zdroj: TradingView
Kapitalizace ve zhruba stejném období měla problémy překonat růst pouhých 10 %. Kryptoměně bitcoin se dařilo mnohem lépe, než celému trhu. Zdroj: CoinGecko
Nenechte se zmýlit, nejde o graf ceny BTC. Je to graf dominance! Je na něm jasně vidět, jak při růstu ceny kryptoměny v posledních měsících rostla stejně i dominance, zatímco celková kapitalizace zaostávala. Zdroj: TradingView
Vše výše zmíněné ukazuje na to, že se nacházíme v medvědím trendu, ve kterém bitcoin jako upír vysává peníze ze zbytku trhu. Podívejme se nyní, co na věc říkají technické indikátory. Může se dosavadní trajektorie v brzké době zvrátit?
Analýza bitcoinu – RSI a MACD
V rámci této kapitoly se zaměříme na střednědobý trend. Jak se bude nejznámější kryptoměně dařit v následujících týdnech?
Relative Strength Index (RSI)
Na denních svících probíhá na grafu RSI korekce. „Pomalá“ linie má klesavý trend a v době psaní textu se pohybuje na 45,75 bodů. Naopak druhá linie vypadá, že kolem 30 až 35 bodů měla svoje prozatimní dno. Dokud se ale pomalá linie neohne na cestě vzhůru, tak bych byl velmi opatrný. V tuto chvíli to podle RSI vypadá na stagnující nebo klesající trh.
Mohlo by vás zajímat: Psychologické aspekty obchodování a analýza BTC
Moving Average Convergence/Divergence (MACD)
Při pohledu na MACD je vidět klesající trend. Investor by proto měl být velmi opatrný, protože ostatní faktory naznačují tomu, že jen tak neskončí. Pokud máte rádi riziko, tak cena se nachází nad novou podpůrnou hladinou. To by mohlo signalizovat možnost ke změně trendu. Avšak, jak jsem zmínil, osobně zůstávám velmi skeptický a pozice neotevírám. V příštím týdnu společně situaci znovu vyhodnotíme.
Graf denních svící, MACD, RSI a zobchodovaného objemu. Zdroj: TradingView
Co si myslíte vy? Jaká buducnost nás čeká v příštích sedmi až čtrnácti dnech? A jak se vám naše analýza líbí? Pokud byste rádi viděli více takových textů – nebo abychom se zaměřili na konkrétní alternativní kryptoměny – dejte nám to vědět na jedné z našich sociálních sítí. Najdete je v patičce webu!
Přihlašte se k odběru novinek
Ve světě financí se pořád něco děje. Nezůstaňte pozadu.
Nechte si zasílat to nejdůležitější v krátkém newsletteru.
Jak vaše data zpracováváme se dozvíte v našich zásadách ochrany soukromí. Z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.