V minulé analýze jsme psali, že trh dává pozitivní signály. Nicméně přes týden na něj přišla událost „black swan“. Termín lze volně přeložit jako „černá labuť“. V tu chvíli se cena během tří dnů dostala z 30400 USD na zhruba 27300 USD. Pád se zastavil v kanálu, který býci 10. dubna tak pracně opustili. Jde o ten samý kanál, o kterém jsme psali v analýze před několika týdny – na grafu jej vidíte zvýrazněný.
Co je fenomén „černá labuť“? Ve světě kryptoměn zpravidla označuje nepředvídatelné události, které vyústí v masivní propad trhu. A to buď najednou či v průběhu hodin a dnů. Dobrým příkladem je například hack významné burzy nebo nedávný krach FTX. Proti černé labuti se nedá příliš aktivně bránit. Pouze pasivně, třeba skrze stop-loss.
Graf denních svící BTC od zhruba 20. února do 23. dubna. Zdroj: TradingView
Analýza trhu kryptoměn – Co se stalo v minulém týdnu?
Zpravidla není možné ukázat na jednu věc a říct o ní, že způsobila propad celého trhu. Kryptoměny jsou dnes velkým průmyslem, takže na ně působí celá řada faktorů. Podle mě jsou nejdůležitější tyto tři události, které nastaly minulý týden hned za sebou.
- Během týdne proběhlo slyšení s předsedou Americké komise pro cenné papíry (SEC) Gary Genslerem. Ten kongresmanům odpovídal na mnoho otázek, které se týkaly kryptoměn. Při něm se nechal slyšet, že „většina kryptoměn jsou cenné papíry“. Pokud něco takového bude přijato, tak kryptoměny čeká stejná úroveň regulací jako akcie. Navíc by se na ně vztahovaly různé omezení kolem tržní manipulace. To vše by bylo velmi složité dosáhnout a mohlo by se průmyslu negativně podepsat.
- V reakci na jeho prohlášení začne silně padat ETH, neboť právě o jeho právním statutu je divoká diskuze. Dotkne se to i zbytku trhu.
- Přehřáté long obchody začnou kolabovat a prochází likvidací, což umožní ještě celý pád zesílit. Přirovnal bych to k lavině, kdy dochází k jisté formě řetězové reakce.
Tento součet událostí zřejmě stojí za tím, kde se dnes nacházíme. Dále se na věc podíváme z technického hlediska.
Technická analýza trhu kryptoměn
Pokud se podíváme na graf čtyřhodinových svící, vidíme zklidněný negativní MACD a taktéž RSI na poměrně nízké hodnotě 34,7. Ve střednědobém výhledu máme pevnou hladinu na 27000 USD až 27200 USD. Medvědi se proto budou muset trochu snažit. Indikátory vypadají pozitivně, ale vzhledem k tomu, že klesá obchodovaný objem, očekával bych spíše horizontální pokračování ve zvýrazněném trendu.
Graf BTC na čtyřhodinových svících. Zdroj: TradingView
Byť krátkodobý graf vypadá pozitivně, stále bych na něj v tuto chvíli nesázel. Podíváme se raději taktéž na střednědobý a dlouhodobý graf.
Graf BTC na denních svících. Zdroj: TradingView
Na dlouhodobém grafu vidíme, že BTC je nyní v klesajícím trendu. Určitě by nebylo od věci říct, že bitcoin po tak dlouhé době nějaké ochlazení potřeboval. To si myslí i většina diskutujících, které jsem zaznamenal. Často se taktéž skloňuje hranice 25000 USD jako cíl propadu. To si nicméně myslím, že je přehnané, a BTC zůstane ve zvýrazněném kanálu.
Analýza trhu kryptoměn – Shrnutí
V tuto chvíli trh nedává žádné jasné signály, budeme muset na nějaké počkat. Osobně dávám pozor na to, co se děje s alternativními kryptoměnami. V jednom z našich textů představujeme ty, které nás tento rok oslnily.
Co si myslíte vy? Jaká buducnost nás čeká v příštích sedmi až čtrnácti dnech? A jak se vám naše analýza líbí? Pokud byste rádi viděli více takových textů – nebo abychom se zaměřili na konkrétní alternativní kryptoměny – dejte nám to vědět na jedné z našich sociálních sítí. Najdete je v patičce webu!
Přihlašte se k odběru novinek
Ve světě financí se pořád něco děje. Nezůstaňte pozadu.
Nechte si zasílat to nejdůležitější v krátkém newsletteru.
Jak vaše data zpracováváme se dozvíte v našich zásadách ochrany soukromí. Z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.